Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/svajoniusodai/domains/svajoniusodai.tv/public_html/admin/include_edit/config.php on line 52
Klauskite - Laidos "Svajonių sodai" tinklalapis

Klauskite

Į jūsų klausimus atsakys patyrę specialistai

  • Sodininkas, bitininkas dr. Algirdas Amšiejus
    • Sodininkas, bitininkas dr. Algirdas Amšiejus
  • A. Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto dekanas Viktoras Pranckietis
    • A. Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto dekanas Viktoras Pranckietis
  • Rūta Antanaitienė, agronomė - gėlininkė
    • Rūta Antanaitienė, agronomė - gėlininkė
  • Ingė Auželienė, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos dėstytoja
    • Ingė Auželienė, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos dėstytoja
  • Tautvydas Gurskas, agronomas - želdynų dizaineris
    • Tautvydas Gurskas, agronomas - želdynų dizaineris
  • Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas
    • Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas


Klauskite

Apie dekoratyvinius augalus

  • Euli

    Klausimas: Prieš porą metų pasodintą  putiną šiais metais siaubingai nugraužė, matyt, putininis lapgraužis. Nugenėjau daug šakelių, nuskyniau beveik visus lapus, nes jie buvo visi ne tik išgraužti, bet dar ir nesveikai nuraudoniję, sudžiuvę. Dabar iš apačios auga vis tiek iš karto nesveiki negyvi kažkodėl rudai raudoni lapukai, o viršuje dar išlikę mano nenuskainioti apgraužti žali.Tuos lapgraužius aš išgaudžiau rankom. Bet kodėl tie negausūs naujai išleisti  lapukai iškart nesveikai raudoni, sudžiūvę, nors jie nenuėsti? Gal geriau visai nugenėti krūmelį, ar jis ataugs, antra vertus, dabartinės būklės beveik be lapų, juk negalima laikyti normaliais lapais tų ataugančių, jis irgi neišgyvens. Gal jį kokia liga ėda? Paprastas putinas, “Roseum”

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki,
    Jūsų pavyzdys tiktai dar kartą patvirtina, kad vien ekologinėmis priemonėmis (lapų ir ūglių pašalinimas) su augalų kenkėjais ar ligomis kovoti sunku. Jeigu norite naudoti...

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki,
    Jūsų pavyzdys tiktai dar kartą patvirtina, kad vien ekologinėmis priemonėmis (lapų ir ūglių pašalinimas) su augalų kenkėjais ar ligomis kovoti sunku. Jeigu norite naudoti tokias priemones, tą būtina daryti pačioje bėdų pradžioje. Beje, tas pats galioja ir cheminių preparatų naudojimui.

    Sėkmė priklauso nuo optimalauschemikalo panaudojimo laiko. Nepamatęs Jūsų putino lapo tikrai negaliuspręsti kokios bėdos jį kamuoja, bet siūlyčiau pabandyti nupurkšti augalą Decio, Neemazalio ir Scoro preparatų mišiniu. Kaip žinote Decis yra kontaktinis insekticidas, Neemazalis yra akaricidas (naikina erkes), o Scoras naikina tam tikrų grybinių ligų sukėlėjus. Pagal Jūsų pateiktą aprašymą Jūsų putiną gali būti užpuolusi ir voratinklinė erkutė, kuri linkusi truputį pasukti lapus ir suteikti jiems rausvą atspalvį. Taip pat rekomenduočiau į šį tirpalą dar įpilti amino rūgščių turinčios trąšos Delfan, kuri labai tinka skurstančių augalų priežiūrai. Tokį patį purškimą siūlyčiau pakartoti už 10-14 dienų. Tai ne panacėja, bet bandyti reikėtų.

    Sėkmės Jums
  • Reda

    Laidose esu maciusi,kad naudojote dekoratyvinius kuoliukus is kuriu susideda tokia tvorele gelynams. Kur ju galima isigyti?

    Svajonių sodai

    Sveiki, ieškokite didžiuosiuose prekybos centruose sodo prekių skyriuose.

    Svajonių sodai

    Sveiki, ieškokite didžiuosiuose prekybos centruose sodo prekių skyriuose.
  • Rūta

    Norėčiau pasiteirauti, kokius dekoratyvinius krūmus galima būtų sodinti saulėtoje vietoje. Dirva gana drėgna, nes aukštai paviršiniai vandenys. Norėtųsi žydinčio ir neaukšto krūmo(sodinčiau prie terasos ), nereikalaujančio ypatingos priežiūros.

    Dėkoju

    Agronomas Tautvydas Gurskas

    Siūlyčiau rinktis japonines lanksvas, jų yra įvairių veislių ir, tikiuosi, rasite sau tinkamą.

    Agronomas Tautvydas Gurskas

    Siūlyčiau rinktis japonines lanksvas, jų yra įvairių veislių ir, tikiuosi, rasite sau tinkamą.
  • Regina

    Laba diena,
    man labai patinka ir labai dera prie aplinkos Juka, tačiau du metus iš eilės sodinau ir abu kartus nušalo. Gal patartumėt kuo panašiu pakeisti ir kur nusipirkti. Iš anksto labai dėkoju.

     

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki Regina. Jeigu jūs tikra, kad sodinote būtent jukas ir sodinote jas lauke, tai nieko keisto, kad jos nušalo. Tai yra kambarinė gėlė, o daugiau informacijos apie jas galite rasti čia:...

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki Regina. Jeigu jūs tikra, kad sodinote būtent jukas ir sodinote jas lauke, tai nieko keisto, kad jos nušalo. Tai yra kambarinė gėlė, o daugiau informacijos apie jas galite rasti čia: http://kambarinesgeles.lt/juka/. O kalbėti apie alternatyvas labai sudėtinga nematant jūsų aplinkos, kurioje tas augalas atsirastų. Norėčiau akcentuoti: pasirenkant bet kokį augalą būtina pasidomėti, kokių aplinkos sąlygų jis reikalauja, nepaisant to, kad yra gražus. Gali būti, kad Lietuvos klimato sąlygomis tas augalas gražus bus tol, kol stovės parduotuvės lentynoje.
  • Vaida

    Sveiki! Norėčiau  paklausti, turim žemės  apie  1 ha ir norim, įveisti  avietyną. Ar dar nevėlu sodinti? kaip žinoti ar tinkama žeme ir kokiu sąlygų reikia? Kokias .veisles geriausia rinktis ir kur įsigyti? Ačiū.

     

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki Vaida. Labai smagu matyti entuziazmo kupinus žmones. Visų pirma, tikiuosi, jūs blaiviai įvertinote savo galimybes prižiūrėti tokį plotą aviečių. Dėl sodinimo. Be abejo, dabar jums...

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki Vaida. Labai smagu matyti entuziazmo kupinus žmones. Visų pirma, tikiuosi, jūs blaiviai įvertinote savo galimybes prižiūrėti tokį plotą aviečių. Dėl sodinimo. Be abejo, dabar jums jau reikia laukti rudens. Bet taip bus dar ir geriau, nes galėsite ramiai viską nuspręsti, išdirbti žemę.  O dabar pasiskaitykite apie aviečių auginimą ir spręskite ar jūsų turimas plotas atitinka aviečių auginimui geriausiai tinkamas sąlygas.  Avietės yra šviesamėgės, gerai auga ir dera tik saulėtoje vietoje.

    Daugiausiai saulės avietės gauna, kai auginamos siauromis juostomis, su atramomis. Pavėsyje aviečių vegetacija užsitęsia, stiebai nespėja laiku subręsti, gali labiau pašalti žiemą. Vaisinės šakutės formuojasi tik gerai apšviestoje viršutinėje dalyje.

    Pavėsyje uogos lėtai noksta, būna smulkesnės. Tankiuose krūmuose ilgiau laikosi drėgmė, labiau plinta ligos ir kenkėjai. Avietės gausiai dera tik purioje, trąšioje dirvoje. Geriausiai avietėms tinka lengvi ir vidutinio sunkumo laidūs ir purūs priemoliai (pH - 5,5-6,0). Gerai avietės auga ir drėgnuose priesmėliuose. Labai svarbu, kad dirvoje būtų daug humuso.

    Vidutinis mitybinių elementų kiekis - 60-100 mg P2O5 ir 120-210 mg K2O 1 kg dirvožemio.

    Avietės labai jautriai reaguoja į drėgmę. Ypač daug drėgmės reikia uogų mezgimo ir augimo laikotarpiu. Papildomai laistomų aviečių derlius 2-3 kartus padidėja, uogos būna daug stambesnės. Drėgną ir vėsią vasarą aviečių derlius būna didžiausias. Rudenį įmirkusios avietės labiau pašąla žiemą, o įmirkusios pavasarį – prastai auga ir blogai dera. Gruntinis vanduo turi būti ne aukščiau kaip 1-1,5 m nuo dirvos paviršiaus.

    Avietės blogai auga ir per sausose dirvose: kai trūksta drėgmės, mažiau išauga stiebų, jie būna žemesni ir plonesni, uogos susmulkėja.

    Avietėms tinkamiausi nedidelio nuolydžio (iki 50) pietvakariniai ir vakariniai šlaitai. Rytų ir Pietryčių Lietuvoje, kur vėlyvos šalnos, avietes geriau sodinti šiauriniuose bei rytiniuose šlaituose. Parenkant avietynui lygią vietą, žiūrima, kad joje nebūtų lomų ir daubų, nes avietėms kenkia net laikinas įmirkimas.

    Žemumose ilgai stovi šalti tirpsmo vandenys ir šalto oro masės, todėl pavasarį gali pašalti remontantinių aviečių atžalos, o ankstyvos rudens šalnos sumažina derlių. Atviros kalvų viršūnės ir statūs šlaitai avietėms netinka, nes žiemą nupustomas sniegas, dirva labiau ir giliau įšąla, augalai greičiau pašąla, avietėms trūksta drėgmės. Apie veisles kalbėti vertėtų tuomet, jeigu jūs apsispręstumėte, kokias avietes norite auginti – vasarines ar remontantines (rudenines). Kai atsakysite sau į pateiktus klausimus, tuomet jau būtų galima galvoti ir apie pačių aviečių įsigyjimą ir toliau kontaktuoti.

     
  • Ernesta

    Laba diena, mano dekoratyvinis spygliuotis medelis aplipo oranžiniais "grybais" (atrodo lyg mandarino skiltelės, tik tamsesnės).  Jais apaugo visas kamienas ir šakeles, o tose vietose šakeles taip lyg išbrinko, nežinau kas tai ir ką daryti?

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki Ernesta. Panašu, kad jūsų augalą apniko kažkoks grybas. Taip galėjo atsitikti dėl įvairių priežasčių. Viena jų – galimas drėgmės perteklius ar bendrai suprastėjusi augalo...

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Sveiki Ernesta. Panašu, kad jūsų augalą apniko kažkoks grybas. Taip galėjo atsitikti dėl įvairių priežasčių. Viena jų – galimas drėgmės perteklius ar bendrai suprastėjusi augalo būklė. Kenkėjai ir ligos visais atvejais aktyviau apninka apsilpusius augalus. Augalai turi gauti pakankamai maisto medžiagų. Renkantis trąšas visuomet reikia atkreipti dėmesį, kad be pagrindinių elementų (N; P; K) jose būtų kuo platesnis ratas įvairių mikroelementų. Taip pat šiuo metu parduotuvėse galima įsigyti įvairių trąšų ar augimo stimuliatorių, kurie gali būti naudojami augalų laistymo metu ar išpurškiami ant augalų lapijos. Per lapus (spyglius) augalai maisto medžiagas pasisavina ypatingai greitai (iki 2 parų). Taip pat vertėtų nupurkšti augalą fungicidu (prieš grybines ligas). Konkretų fungicidą jums padės išsirinkti parduotuvių konsultantai.
  • Feliksas

    Laba diena, keletą metų auginu kėnių gyvatvorę. Tačiau jų spyglių apačią vis smarkiau  ir dažniau apninka baltos apnašos (gal tai voratinklinė erkutė) ir po kiek laiko pagelsta (paruduoja) ir nubyra. Bandau purkšti „Nemzal“, tačiau nepavyksta visiškai išnaikinti. Gal galite patarti,- kokius preparatus naudoti ir kaip dažnai. Labai Jums dėkoju.

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Deja Jūsų problema sutinkama gana dažnai. Jūsų kėnius puola miltuotieji skydamariai. Tai gana agresyvūs ir “nepatogūs” naikinimui kenkėjai. Problema ta, kad praktiškai joks insekticidas...

    Dr. Kęstutis Malinauskas, sodininkystės specialistas

    Deja Jūsų problema sutinkama gana dažnai. Jūsų kėnius puola miltuotieji skydamariai. Tai gana agresyvūs ir “nepatogūs” naikinimui kenkėjai. Problema ta, kad praktiškai joks insekticidas šių kenkėjų nenaikina, būtent dėl jų turimo apsauginio skydelio. Bene patikimiausia kovos su skydamariu priemonė – žaliasis muilas. Jo galite įsigyti visuose didžiuosiuose prekybos centruose, o naudoti pagal instrukciją. Žaliasis muilas sudaro tarsi sandarų apdangalą, kurio miltuotasis skydamaris nemėgsta. Kitas aspektas, kuris galioja absoliučiai visiems augalams – bendra augalo būklė. Kenkėjai ir ligos visais atvejais aktyviau apninka apsilpusius augalus. Augalai turi gauti pakankamai vandens ir maisto medžiagų. Renkantis trąšas visuomet reikia atkreipti dėmesį, kad be pagrindinių elementų (N; P; K) jose būtų kuo platesnis ratas įvairių mikroelementų. Taip pat šiuo metu parduotuvėse galima įsigyti įvairių trąšų ar augimo stimuliatorių, kurie gali būti naudojami augalų laistymo metu ar išpurškiami ant augalų lapijos. Per lapus (spyglius) augalai maisto medžiagas pasisavina ypatingai greitai (iki 2 parų).

Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį

×

Fatal error: Call to undefined function laiduJS() in /home/svajoniusodai/domains/svajoniusodai.tv/public_html/public.php on line 320